پاورپوینت اکولوژی برنج.PPT

دانلود اکولوژی برنج,PPT,تحقیق اکولوژی برنج,PPT,مقاله اکولوژی برنج,PPT,اکولوژی برنج,PPT

مشخصات فایل مورد نظر در مورد پاورپوینت اکولوژی برنج.PPT آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

دسته بندی : پاورپوینت

نوع فایل: ppt _ pptx

( قابلیت ویرایش )

قسمتی از اسلاید متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : 21 صفحه

موضوع تحقيق:اكولــوژي برنــج فصل اولمقدمه، مبداء اوليه برنج: نام برنج از زبان هندي گرفته شده است كه به آن اريسي (Arisi) مي‌گويند.
در زبان انگليسي به برنج Rice‌ گفته مي‌شود كه همان نام عمومي برنج است.
در زبان فرانسه Riz و در استان گيلان به برنج (بج) (Bej) و به خوشه آن (ورزه) (Vorze) و به شلتوك آن جو مي‌گويند. كشت برنج كه امروزه در تغذيه صدها ميليون انسان در سرتاسر جهان نقش مهمي را عهده‌دار است.
در چين و هندوستان سابقه هفت هزار ساله دارد، اما كشت برنج در ايران از 2000 سال پيش متداول بوده است.
در زمان هخامنشيان، اشكانيان و ساسانيان نيز در ايران برنج كشت مي‌شده است.
هم‌اكنون در استان‌هاي گيلان و مازندران از مناطق توليد برنج در كشور هستند.
اعتقاد بر اين است كه منشاءoryza sativa متداولترين گونه برنج، قاره آسيا است.
90درصد كل توليد برنج از آسياست، از جمله كشورهايي مثل چين، هندوستان، ژاپن، كره، جنوب شرقي آسيا و جزاير مجاور اقيانوس آرام كشت مي‌شود.
در خارج از آسيا، كشورهايي مثل برزيل و ايالات متحده با توليد 5/0درصد از برنج مصرفي جهان، بيشترين مقدار توليد را دارند.
برنج از آن جهت در تغذيه انسان قرار مي‌گيرد كه داراي حدود 7/7% پروتئين، 2/75% مواد غيرازته، 4/0% چربي، 2/2% سلولز و 5/0% خاكستر مي‌باشد. قابليت هضم برنج به مراتب بيش از سيب‌زميني، نان چاودار، گندم شير و ساير محصولات غذايي است.
از نظر ارزش غذايي و ميزان كالري توليدي، برنج بر اكثر مواد غذايي مورد مصرف انسان برتري دارد.
تغذيه مداوم با دانه‌هاي برنج كه داراي مقدار كمي ويتامين B1 است، در انسان ايجاد مرض بري‌بري مي‌نمايد. برنج حدود 2000 سال است كه در چين و هندوستان كشت مي‌شود.
اين گياه از آسياي جنوب شرقي به چين وارد و بعد به آسياي صغير، اروپا و آفريقا گسترش يافت.
فصل دومطبقه‌بندي و گياه‌شناسي برنج1-2- طبقه‌بندي برنج برنج از جنس Oryza و خانواده Poaceae‌ (Gramineae) و قبيله Oryzae تعلق دارد و داراي دو گونه زراعي مي‌باشد كه عبارتند از: 1.
Oryza Sativa: كه گونه زراعي مهم برنج مي‌باشد و داراي 24=n2 كروموزم و گونه زراعي مهم برنج مي‌باشد.
2.
Oryza glaberrima: منشاء آن آفريقاست و نسبت به گونه O.sativa قدمت و تنوع ژنتيكي كمتري دارد. نكته مهمي كه در مورد اين دو گونه وجود دارد، اين است كه گونه O.sativa نسبت به O.glaberrima از اهميت بيشتري برخوردار است، زيرا گونه آفريقايي داراي دانه‌هايي با رنگ تيره و كيفيت پاييني است.
O.Sativa داراي سه تيپ يا سه زيرگونه زراعي مختلف است كه در قاره آسيا، اروپا و آمريكا كاشته مي‌شود و همچنين تمام برنج‌هاي زراعي ايران در اين گونه‌ها قرار دارند. 1.
تپپ اينديكا (Indica) 2.
تيپ ژاپونيكا (Japonica) 3.
تيپ جاوانيكا (Javanica) در شكل 1-2 و جدول 1-2، به ترتيب مي‌توان شكل اشكال پانيكول و خصوصيات مورفولوژيك ديگر اين سه تيپ، گونه O.Sativa را مشاهده و بررسي كرد.
شكل 1-2، اشكال پانيكول سه زيرگونه برنج‌هاي جاوانيكا، ژاپونيكا و اينديكا جدول 1-2: مقايسه خصوصيات سه زيرگونه برنج‌هاي جاوانيكا، ژاپونيكا و اينديكا 2-2- گياه‌شناسي برنج برنج گياهي است كه داراي ارقام زودرس كه طول دوره رشد 130 تا 1

متن بالا فقط قسمتی از محتوی متن پاورپوینت میباشد،شما بعد از پرداخت آنلاین ، فایل را فورا دانلود نمایید

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت: توجه فرمایید.


دانلود فایل پرداخت آنلاین