بررسی و ايجاد فضاي عاطفي و رواني مناسب و با نشاط در مدرسه

بررسی و ايجاد فضاي عاطفي و رواني مناسب و با نشاط در مدرسه

مشخصات فایل مورد نظر در مورد بررسی و ايجاد فضاي عاطفي و رواني مناسب و با نشاط در مدرسه آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 22فهرستعنوان صفحهمقدمه 2چه ارتباطي بين بهداشت رواني و اختلالات رواني وجود دارد 9ابعاد بهداشت رواني 11مشكلات نابهنجار نوجوانان 12مشكلت مناسبات و روابط نوجوانان با والدين و همسالان 14تجربه شخصي 16نتيجه 19منابع 21

مقدمهبدون شك سالهاي نوجواني يكي از مهمترين و حساس ترين دوران زندگي آدمي به حساب مي آيد دوراني كه به دوران اضطراب و تنش معروف است و شخصيت پايه ريزي شده دوران كودكي مهمتر و عيان تر شكل مي گيرد و بروز مي كند. امروزه به اثبات رسيده است كه نوجواني علاوه بر مراقبت هاي ويژه جسماني به پرورش عاطفي ، رواني ، اجتماعي و ... به عنوان عوامل پايه اي و اساسي نيازمند است و احتياج به كمك راهنمايي و هدايت علمي و آگاهانه موثر دارد .اگر چه دوران نوجواني ناشي از كمبودها و عدم هدايت اصولي در دوران كودكي است آقاي حسين نجاتي مي گويد : « والدين بايد بدانند چگونه با كودك با نوجوان خود رفتار كنند نيازهاي آنها را برآورده سازند و به تكامل شخصيت و پيشرفت همه جانبه آنها كمك كنند اگر در دوران رشد ، واكنش ها و رفتار والدين به موقع و به جا صورت گيردكودك و نوجوان از تعادل و هماهنگي شخصيتي برخوردار است در غير اين صورت بايد در انتظار عدم تعادل روحي و رواني و واكنش هاي ناسازگارانه بود . [1]» بايد گفته شود كه علاوه بر فضاي خانه ، مدرسه محل يادگيري دانش ، مهارت و كسب نگرشهايي است كه فرد را براي شيوه درست زندگي كردن آموزش ميدهد و زمينه را جهت شكوفايي استعدادها آماده مي كند . بر اساس آمارهاي منتشر شده آسيب هاي رواني اجتماعي در ميان دانش آموزان بطور نگران كننده اي رو به افزايش است عوامل متعددي در ايجاد آسيب رواني اجتماعي نقش دارند .از مهمترين عوامل بروز مشكلات رواني اجتماعي در بين نوجوانان و جوانان مي تواتن به عزت نفس پايين ، فقدان مهارتهاي اجتماعي خودكارآمدي پايين و كمبود مهارتهاي مقابله اي موثر اشاره كرد لازم است اولياي مدارس در توجه به شخصيتهاي دانش آموزان توجه بيشتري داشته باشند فضاي عاطفي مدرسه چنان روحيه بخش و موثر باشد كه دانش آموز با ورود به آن دچار يك نوع كشش رواني شود و مدرسه را پناهگاه واقعي خود بداند . و يك احساس آرامش از ديدن دبيران در او ايجاد شود . زيرا كه از ويژگي هاي عمده نوجواني كسب شخصيت تشخيص طلبي است به طور كلي شخصيت جنبه بيروني و اكتسابي دارد در حاليكه منش جنبه ذاتي و دروني دارد . نوجوان دوستدار كسب شخصيت است و براي رسيدن به اين مرحله بايد دو اصل حاصل شود :1 انجام مهارتها و دارا بودن توانمنديهاي خاص در برخورد با ديگران2 پذيرفته شدن اين مهارتها از سوي پدر و مادر و اطرافيان .يكي از مباحث بسيار مهمي كه بايد در مدارس رعايت شود مفهوم عزت نفس مي باشد در تحقيقات آقاي اكبر عنبري آمده است مفهوم عزت نفس در روان شناسي يك مفهوم رايج ودر عين حال پيچيده است .عزت نفس : درجه تصويب ، تاييد، پذيرش و ارزشمندي است كه شخص نسبت به خود يا خويشتن احساس مي كند اين احساس ممكن است در مقايسه با ديگران باشد يا مستقل از آنان در طول صدها سال گذشته نيز بسياري از روان شناسان اين موضوع را پذيرفته اند كه انسان داراي نياز به عزت نفس است عقيده بر آن است كه عزت نفس در تشكيل طرح واره مربوط به خود و بر تصميم گيري هاي ما در بيشتر موقعيت هاي اجتماعي تاثير دارد [2]. در پايان بايد گفته شود كه دانش آموزان راهنمايي مدارس در يك بحران شكل گيري شخصيت اجتماعي هستند و بسيار مهم است كه برخوردهاي و نگرشها نسبت به آنها چگونه باشد و سخن را با گفته حضرت علي ( ع ) پايان مي دهم كه مي فرمايد : « كسي كه شخصيتش مورد احترام ديگران قرار گرفت لغزشها در نظرش بي ارزش مي شوند . »

[1] - روانشناسي نوجواني ص 10[2] - طرح مصون سازي دختران از آسيب هاي رواني – اجتماعي ص 6