تحقیق بررسی عوامل شناسایی و اجرای احکام خارجی در حقوق مدنی ایران

تحقیق, بررسی, عوامل, شناسایی, و, اجرای, احکام, خارجی, در, حقوق, مدنی, ایران

مشخصات فایل مورد نظر در مورد تحقیق بررسی عوامل شناسایی و اجرای احکام خارجی در حقوق مدنی ایران آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

دانلود تحقیق با موضوع بررسی عوامل شناسایی و اجرای احکام خارجی در حقوق مدنی ایران،
در قالب Word و در 33 صفحه قابل ویرایش.


بخشی از متن تحقیق :
چكيده :
در حقوق بين الملل خصوصي مسأله شناسايي احكام خارجي واجراي آن در كشورهاي ديگر از مهمترين مسايل مطرح در حقوق بين الملل خصوصي است. مراد از شناسايي احكام خارجي اجراي مستقيم هر حكمي كه مرجع خارجي صادر كرده است نمي باشد. شناسايي احكام محاكم خارج محدود به احراز صلاحيت مرجع خارجي در مفهوم بين الملل است و از حيث موضوع فقط راج به احكامي است كه منشاء آن حقوق صرفا خصوصي اصحاب دعوي مي باشد به تعبير ديگر در هر مورد كه شائبه نفع عمومي موجود باشد از اجراي احكام خارجي امتناع مي شود و علاوه بر آن، حكم نبايد با نظم عمومي كشور اجرا كننده حكم خارجي حكم خارجي مخالف باشد و متقلبانه تحصيل نشده باشد. در اين خصوص دلايل و روشهاي شناسايي و اجرايي احكام خارجي و نيز عوامل موثر و موانع اجراي احكام خارجي و نظريه هاي موثر در اجراي احكام خارجي نيز بررسي شده است.
مقدمه
در بين كليه مسائل مربوط به مراودات بين المللي شايد موضوع شناسايي احكام خارجي و اجراي آن در ساير كشورها از همه مهم تر باشد و در مساله تجارت خارجي هميشه مهمترين موضوع شناسايي و اجراي احكام محاكم خارجي مي باشد.
بازرگاني كه به نفع خود حكمي دائر بر محكوميت مديون خويش در يك كشور تحصيل كرده است، اگر محكوم عليه در كشور محل صدور راي دارايي كافي نداشته باشد، مسلماً به فكر اجراي حكم در كشوري خواهد افتاد كه مديون در آن كشور دارايي قابل ملاحظه اي دارد. حال اگر اين تاجر بخواهد مبادرت به اقامه دعواي مجدد نمايد، متحمل مخارج گزافي خواهد شد و اگر مثلاً شهود در محل خيلي دوري زندگي كنند، طرح دعواي مجدد به سهولت ميسر نيست. صرف نظر از ملاحظات تجارتي، طي صد سال اخير، كه به علت تسهيل وسايل مسافرت، عامه مردم به دلايل سياسي و اقتصادي اقدام به مهاجرت كرده اند، موضوع شناسايي احكام طلاق صادره در كشور ديگر و يا احكام مربوط به ابطال ازدواج و اثبات نسب در كشور محل اقامت شخص، واجد اهميت فراوان گرديده است. ...