گزارش کارآموزی بررسی آزمایشگاه متالورژی شركت سایپا

گزارش کاراموزی بررسی آزمایشگاه متالورژی شركت سایپا,کاراموزی بررسی آزمایشگاه متالورژی شركت سایپا,کارورزی بررسی آزمایشگاه متالورژی شركت سایپا,دانلود گزارش کارآموزی بررسی آزمایشگاه متالورژی شركت سایپا,بررسی آزمایشگاه متالورژی شركت سایپا,آزمایشگاه ,متالورژی ,شركت سایپا

مشخصات فایل مورد نظر در مورد گزارش کارآموزی بررسی آزمایشگاه متالورژی شركت سایپا آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

در 46 صفحه ورد قابل ویرایش


فهرست مطالب

مقدمه ?
سخت کاری سطحی ( موضعی ) فولاد ?
دسته بندی روشهای سخت کاری سطحی ?
سمانتاسیون با کربن دهی سطحی فولادها ?
کربن دهی گازی ?
گازهای کربن دهی ?
کوره ها ??
عمق نفوذ مؤثر و عمق نفوذ کل ??
کربن دهی مایع ??
مزایا و محدودیتهای کربن دهی مایع ??
کربن دهی جامد ??
روشهای اندازه گیری عمق نفوذ در قشر سمانته ??
سمانتاسیون به روش پلاسمایی ??
نیتراسیون ??
مکانیزم تشکیل قشر نیتروره ??
تأثیر نیتراسیون بر خواص مختلف فولاد ها ??
تصویر میکروسکوپی ??
روشهای مختلف عملیات نیتراسیون ??
مشخصات لایه نیتروره نسبت به لایه کربوره ??
مزایا و معایب نیتراسیون در مقایسه با سایر روشها ??
معایب نیتراسیون ??
پلاسما ??
کاربرد نیتراسیون پلاسما ??
میل لنگ ها ??
انواع چرخ دنده ها ??
مقایسه اقتصادی روشهای گازی و پلاسمایی ??
مزیت های روش گازی ??
مزیت های روش نیتراسیون پلاسمایی ??
فولادهای زنگ نزن ??
علائم DIN برای نامگذاری فولاها ??
نقشه خوانی قطعات ??
اطلاعات بدست آمده از روی نقشه در مورد فیلتر بنزین ??
شناسنامه قطعات ??
بررسی مهره ها و پیچ زانویی هواکش CLC 36
سختی گرفتن از پیچها ??
جمع بندی ??
نام قطعه بررسی شده: سگ دست Knucle ( پراید ) ??
نام قطعه بررسی شده : چشم شیشه شور ??
نام قطعه بررسی شده : دنده دوم پراید (GEAR – SEC 2N) 43
دستگاه کشش ??
بازدید از خط تولید پراید ??
تست های انجام شده بر روی پراید در خط تولید ??

در طی دوره ای كه كارآموزی خود را در آزمایشگاه متالوژی شركت سایپا گذراندم از تجربیات عملی و دانسته های علمی افراد زیر بهره مند شدم . تشكر و قدردانی فراوان را از زحمات :

v دكتر سلمانی

v مهندس طالبی

v مهندس بهمن پور

v مهندس میركمالی

v مهندس دمیرچی

كه در این مدت تمام تلاش خود را در جهت ارتقاء سطح علمی و افزایش تجربیات عملی اینجانب انجام داده اند ، می نمایم .


در دورة كارآموزی در شركت سایپا واحد آزمایشگاه متالوژی علاوه بر كارهای عملی و تجربی انجام شده در این بخش ، برای هر كار آموز یك پروژه تحقیقاتی كه مرتبط با كاربرد متالوژی در صنعت خودروسازی می باشد تعریف شد ، تا كارآموز در كنار كارهای عملی با انجام كارهای تحقیقاتی نیز آشنا شود.

پروژه اینجانب سخت كاری سطحی روشهای آن ، بویژه نیتراسیون پلاسمایی و كاربرد آن در صنعت خودرو می باشد كه با راهنمایی و مساعدت دكتر سلمانی انجام گرفت .


سخت كاری سطحی ( موضعی ) فولاددو روش كاملاً متفاوت برای سختكاری سطحی یعنی فرآیندی كه در آن سطح قطعات سخت شده و در مقابل سایش مقاوم باشند ولی در عین حال مغز آنها همچنان نرم و چقرمه باقی بماند وجود دارد . یكی اینكه فولادی را انتخاب كنیم كه كربن كافی داشته و با گرم و سرد كردن سخت شود . در این فولاد ما می توان قسمتهای مورد نیاز را با گرم و سرد كردن سریع سخت كنیم . دوم اینكه فولادی را انتخاب كنیم كه ذاتاً قادر نیست تا حد بالایی سخت شود . ولی با تغییر دادن تركیبات شیمیایی لایه سطحی می توان لایه مذبور را سخت كرد .

دسته بندی روشهای سخت كاری سطحی :

روشهای سخت كاری سطحی از نقطه نظر عملی به چهار گروه عمده شامل :

1 ـ كربن دهی ( كربو رایزینگ )

2 ـ كربن و ازت دهی ( كربو نیترایدینگ )

3 ـ ازت دهی ( نیترایدینگ )

4 ـ ازت دهی و كربن دهی ( نیتروكربورایزینگ )

تقسیم می شوند .


سمانتاسیون با كربن دهی سطحی فولادها :

برای تعداد زیادی از محصولات صنعتی ، نظیر چرخ دهنده ها . خار پیستون ، محورهای انتقال و امثال اینها ، لازم است كه سطح قطعه سخت بوده و در عین حال قسمت مركزی آن ، چكش خواری خود را حفظ كرده و مقاومت به ضربه بالایی داشته باشد ، تا بتواند در مقابل نیروهای دینامیك مقاومت نماید . برای این منظور سطح قطعه را با كربن سمانته می كنند .

هدف از سمانتاسیون اشباع سطح قطعه فولادی از كربن می باشد .

برای سمانتاسیون می توان از سه نوع سمان استفاده كرد . به عبارت دیگر در سمان یا محیط كربن ده ، می توان قطعات را به سه روش مختلف مورد سمانتاسیون با كربن قرار داد :

1 ـ سمانتاسیون با عناصر جامد كربن ده .

2 ـ سمانتاسیون گازی ( یا كربن دهی گازی )

3 ـ سمانتاسیون مایع .

هدف از سمانتاسیون به دست آوردن یك سطح سخت و مقاومت در برابر فرسایش می باشد كه با پر كردن سطح قطعه تا حدود 0.8 الی 1.1 درصد و سپس آب دادن آن حاصل می شود . این عمل نیز حد خستگی را بالا می برد .

سمانتاسیون ، عموماً بر روی فولادهای كم كربن ، یا فولادهایی با 18/0 ـ 1/0 درصد انجام می گیرد . برای قطعات بزرگ می توان فولادهایی با كربن كمی بیشتر
( 0.2 – 0.3 درصد ) به كار برد. فولادهایی كه عمق نفوذ آب گیری در آنها كم است ، برای سمانتاسیون مناسب است . زیرا با سمانتاسیون این فولاد ها ، قشرهای مجاور زیر قشر سطحی و نیز قسمت مركزی قطعه ، از كربن محیط سمانتاسیون اشباع نشده و چكش خواری خود را ، بعد از آب دادن سطح قطعه ، حفظ می كنند . در موارد متعددی لازم است كه فقط قسمتهای معینی از یك قطعه سمانته شود. در این صورت بخشهایی را كه نباید سمانته شوند را می توان از یك رسوب الكترولیتیك مسی ( به ضخامت 04/0 تا 03/0 ) و یا لفافهای مخصوص پوشانید .

این لفانها معمولاً از مخلوطی از تالك با رس سفید ( كائولن ) كه كاملاً نرم شده و با شیشه محلول ( چسب شیشه یا سیلیكات سدیم ) خمیر گردیده است ، تشكیل شده اند . چون در هنگام سمانتاسیون این خمیرها به راحتی ترك برمی دارند ، لذا نمی توانند كاملاً در مقابل نفوذ كربن مؤثر باشند . روش مطمئن پوشش دادن با الكترولیت مس است .

عمق نفوذ كربن یا ضخامت قشر سمانته ، طبق تعریف ، فاصله از سطح سمانته تا صفحه‌ای است كه سختی آن به 550 ویكرز برسد . ( استاندارد SIS 11700 8 ) .

غلظت كربن در قشر سطحی فولادهای كربنی باید به حدود 0.8 الی 1.1 درصد برسد .

اگر درصد كربن در قشر سطحی ، از مقدار فوق تجاوز نماید . سمانتیت آزاد و درشت در سطح تشكیل شده و كیفیت سطح فولاد را پایین می آورد .

در فولادهای كربنی عملاً تشكیل كربور، در فاز آستنیت در اثر دیفوزیون ، غیر ممكن است در حالی كه در مورد فولادهای حاوی عناصر آلیاژی نظیر V MO Mn CN .

بر عكس ، در موقع سمانتاسیون تشكیل قشر دو فازه آستنیت + كربور ، به وفور دیده می شود در این حالت ، كربورهای رسوب یافته عموماً یك شكل كروی دارند .

سمانتاسیون فولادهایكه كرم ، مولیبدن با منگنز در خود دارند ، می تواند غلظت كربن در سطح تا حدود 2 ـ 8/1 درصد برساند .

فولادهای زنگ نزن :

فولادهای زنگ نزن به دلیل كروم زیاد ، مقاومت به خوردگی بالایی دارند . برای تولید این نوع فولادهای بایست در حدود 12% كروم اضافه نمود . كروم سطح فلز را با تشكیل یك فیلم پسیواكسیدی مقاوم به خوردگی می نماید . برای تولید فیلم اكسیدی نیاز به محیط اكسیدی داریم .

اضافه كردن نیكل به فولاد زنگ نزن مقاومت به خوردگی را در محیط طبیعی یا اكسیدی ضعیب بهبود بخشیده و موجب افزایش قیمت آن می شود نیكل انعطاف پذیری و چكش خواری را نیز بهبود می بخشد و ساختار CC F آستنیت را در دمای محیط پایدار می كند .

مولیبدن ، هنگامی كه به فولاد زنگ نزن اضافه می شود ، مقاومت به خوردگی را در حضور یونهای كلرید ، بهبودی بخشد ، در حالی كه آلومینیم مقاومت را در دماهای بالا بهبود می دهد .

گروههای مهم فولاد زنگ نزن عبارتند از :

¨ آلیاژهای آهن كروم

¨ آلیاژهای نیكل ـ كروم ـ كربن

¨ آلیاژهای آهن كروم ـ كربن

محلول اچ فولادهای زنگ نزن كه از روی كتاب :

An Introductiory to Metullurgical Labaratory techniques.

استخراج شده عبارتست از :

3 Parts Concentraded hydroclorich acid.
1 Parts Concentraded hy hydronitric acid.
6-8 Parts glycring .شناسنامه قطعاتهر یك از قطعات خودرو دارای شناسنامه ای مجزا می باشند كه این شناسنامه ها در شركت بایگانی شده و به هنگام لزوم به آنها مراجعه می شود هر شناسنامه دارای دو جلد است .

مشخصات موجود در جلد شناسنامه به شرح زیر است :

نام قطعه به زبان فارسی و اصلی ، شماره فنی قطعه ، نام مجموعه اصلی به زبان فارسی و اصلی ، شماره فنی مجموعه اصلی ، نوع خودرو / مدل
فرم گردش كار در شركت تامین كننده قطعه
نوع قطعه از لحاظ عملكرد ( مكانیكی ـ برقی ـ بدون عملكرد )
اطلاعات و مشخصات فنی قطعه شامل جنس ( تركیب شیمیایی وخواص مكانیكی) ، پوشش ، شعاعهای خم نامعین ، شعاعهای برش نامعین وضعیت سطع و ….
شرح آزمایشات ابعادی و ظاهری : شامل روش آزمون استاندارد آزمون و ملاك پذیرش قطعه
نـوع آزمایشـات پلیمری : شامل روش آزمون استاندارد آزمون و ملاك پذیرش قطعه .
نوع آزمایشات متالوژیكی : شامل روش آزمون استاندارد آزمون و ملاك پذیرش قطعه
نوع آزمایشات عملكرد و دوام : شامل روش آزمون استاندارد آزمون و ملاك پذیرش قطعه
كنترل نمونه ( گزارش نتایج آزمایشها )
نقشه های ضمیمه شده

در جلد دوم شناسنامه متن تمام استاندارد های مربوط به قطعه گنجانده شده است .

سختی گرفتن از پیچهاتعدادی پیچ كه برای بررسی به آزمایشگاه ارجاع داده شده بود ، پس از برش بوسیلة اره و سوهان زنی در سطح مقطع بریده شده ، بوسیله دستگاه مانت ، مانت گرفته شده و سپس با توجه به شمارة فنی هر پیچ ، مشخصات استاندارد هر پیچ شامل سختی سطح ، سختی مغز ، جنس و نوع پوشش استخراج شد . با توجه به اینكه می دانستیم كه این پیچها سخت كاری سطحی شده است ، لذا برای اینكه بتوانیم سختی سطح و سختی مغز را با توجه به فاصله از سطح تعیین كنیم ، سختی آنها بوسیلة دستگاه میكرو سختی سنج اندازه گرفته شد .

دستگاه سختی سنج سختی را به ما بر حسب HV می دهد كه با توجه به اعداد بدست آمده از روی قطر نقطه اثر و مراجعه به جدول ، معادل سختی بر حسب ویكرز بدست می آید .

همچنین دستگاه سختی سنج فاصله نقطه اثر كه در آن نقطه سختی را می گیریم تا سطح قطعه بر حسب mm را مشخص می نماید .

چند نمونه از موارد بررسی شده :

نام قطعه بررسی شده : screw tapping

شماره فنی : k99865-C425B

درخواست كننده : سایپا كره

نام سازنده : كره

نوع پوشش : Black paint

جنس پیچ : size to szzc

سختی سطح در رنج قابل قبول : 450-750 HV

ضخامت قابل قبول : 0.1 – 0.23