دانلود تحقیق سدها واثرات تخریبی آن برروی محیط زیست و انسان 52 ص

دانلود سدها واثرات تخریبی آن برروی محیط زیست و انسان 52 ص,تحقیق سدها واثرات تخریبی آن برروی محیط زیست و انسان 52 ص,مقاله سدها واثرات تخریبی آن برروی محیط زیست و انسان 52 ص,سدها واثرات تخریبی آن برروی محیط زیست و انسان 52 ص

مشخصات فایل مورد نظر در مورد دانلود تحقیق سدها واثرات تخریبی آن برروی محیط زیست و انسان 52 ص آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 54 صفحه

سدها واثرات تخریبی آن برروی محیط زیست و انسان چكیده: از زمان های بسیار كهن تا به امروز احداث سد به عنوان یك راه حل منطقی و مناسب برای تامین آب جهت مصارف كشاورزی ، صنعت و شرب ، كنرل سیلاب ، تولید انرژی از نوع برقابی ، كنترل كیفی ، وغیره شناخته شده است .
عملكرد این سازه های آبی به صورت اثرات اجتماعی ـ اقتصادی و اكولوژیكی به صور گوناگون ازجمله تولید غذا ، تامین انرژی ، جلوگیری از خطرات سیل و خسارات مالی و جانی ناشی از آن ، آشكار گردیده و در نهایت این منابع آبی موجب توسعه و ارتقای سطح زندگی جوامع بشری گردیده اند .
همانطور كه می دانیم اگر در ساخت یك سد تمامی عوامل در جهت مثبت عمل نمایند ، این انتظارات به طور مشخص در قالب اهداف (( احداث سد )) گنجانیده شده است .
در مناسب ترین حالت ، بدون تغییرات اكولوژیكی شگرف كه منجر به انهدام و تخریب سیستم اكولوژیك گردد ، احداث سد مزایای بی شماری به همراه خواهد داشت .
در حالیكه ساخت و بهره برداری از هزاران سد كه در طی 50 سال گذشته احداث شده اند نشان می دهد كه طرح اینگونه منابع ذخیره آب همواره با موفقیت همراه نبوده و در پاره ای از مواقع موانع و مشكلاتی بروز نموده كه اهداف اصلی از ساخت سد را به خطر انداخته است .
در مواردی به اهداف ساخت سد مانند : تامین آب ، تولید انرژی و غیره نیز دست می یابیم ، اما این سازه های آبی و دریاچه های آنها در هنگام ساخت و بهره برداری تغییرات نامناسب فیزیكی ، شیمیایی ، بیولوژیكی ، بهداشتی و نهایتا تغییرات شدید اكولوژیكی را در اقصی نقاط جهان پدید آورده اند .
درین مطالعه سعی گردیده كه ناهنجاریهای سد های معروف جهان از نظر زیست محیطی مورد بررسی قرار گیرد واژه های كلیدی: سد ، محیط زیست ، ،تخریب محیط،انسان ناهنجاریهی زیست محیطی مقدمه: احداث سدهای ناموفق در گوشه و كنار جهان و پیامدهای ناخوشایند زیست محیطی آنها ، موجب گردیده كه تجدید نظر كلی در مورد (( توسعه )) و (( اكولوژی )) به عمل آید و (( توسعه پایدار )) به عنوان مبنایی برای ارزیابی مسائل زیست محیطی مطرح گردد.
ازسوی دیگر ، استفاده از تجربه طرحهایی كه تاكنون به انجام رسیده ، با همه موفقیتها ، مزایا و منافع و یا ناكامیها ، تخریبها و نابسامانیها ، می تواند چراغ راه آینده طراحان چنین سازه هایی باشد ، تا در هنگام طرح و احداث سد و در مدیریت برنامه ریزی اجرای آن ، همواره به صورت زنگ خطری در جهت بهتر و مناسب تر نمودن طراحی و انتخاب راهها و روشهای مناسب تر ساخت و اعمال برنامه ریزی و بهره برداری مناسب از آب ، كمك و یاری نماید .
اگر روزی سد جاجرود تخریب شود چه بلایی به سر مردم ورامین خواهد آمد.
در زیر به مسایل كلی زیست محیطی بعضی از سدها در نواحی مختلف جهان اشاره می گردد.
ناهنجاری های زیست محیطی سد ها در جهان: اثرات مثبت سد ها در توسعه و شكو فایی تمامی كشور ها امری بدیهی بوده و كسی منكر این اثرات مثبت سد ها در سطح كره زمین نمی باشد .
ولی در كنار این توسعه در مواردی نیز ناهنجاری های زیست محیطی شكل گرفته كه مشكلاتی رابرای ساكنین مناطق اطرا ف سد ها ایجاد نموده است.
در زیر به اهم این نا هنجاری ها در سطح جهان اشاره می شود.
الف:چین: ناهنجاری های زیست محیطی در طرحهای دره یا